Z6_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NG2
Всичко за електронните услуги в България - бързо и лесно
Z7_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NE2

Права върху интелектуалната собственост (подаване на заявка за патент, регистриране на търговска марка, чертеж или дизайн, получаване на лиценз за възпроизвеждане)

+ Регистриране на търговска марка

Общо определение за марка

 

Марката е знак, който е способен да отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представен в Държавния регистър на марките по начин, който позволява ясно и точно да се определи предметът на закрилата, предоставена с регистрацията. Такива знаци могат да бъдат например: думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, цветове, звуци или всякакви комбинации от такива знаци.
Марките могат да бъдат търговски марки, колективни и сертификатни марки. 

Приложимо законодателство

 

Функция на търговските марки

 

Отличават продуктите или услугите на една компания от тези на друга компания – марките разграничават не само продуктите и услугите, но и самите компании, които ги предлагат.

 

Ползват се с рекламни цели, които да подпомогнат продажбите – марките служат като средство за привличане на вниманието на клиентите. Една марка изпълнява тази функция, когато вдъхновява клиента и създава чувство на увереност в продукта/услугата. Това е т.нар. комуникационна функция на марките.

 

Свързват се с определени качества на продукта или услугата – марките служат като гаранция за качеството на продуктите и услугите. Много често една марка се ползва от повече от една компания чрез лицензионни договори. Тези, които получават лиценза са длъжни да се съобразяват със стандартите за качество на собственика на марката.

 

Защита на търговските марки

 

Притежателят на марката има право да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на трети лица без негово съгласие да използват в търговската дейност знак, който:

- е идентичен на марката за стоки/услуги, идентични на тези, за които марката е регистрирана;

- поради своята идентичност или сходство с марката и идентичността или сходството на стоките/услугите на марката и знака съществува вероятност за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване на знака с марката;

- идентичен или сходен на марката, независимо дали е използван за стоки или услуги, които са идентични, сходни или не на тези, за които марката е регистрирана, ако марката се ползва с известност на територията на Република България и използването без основание на знака би довело до несправедливо облагодетелстване от отличителния характер или известността на марката или би ги увредило.

 

Лица, които не притежават права върху марката не могат да:

- поставят знака върху стоки или върху техните опаковки;

- предлагат за продажба или пускане на пазара стоки/услуги с този знак или да съхраняват стоки/услуги с тези цели;

- внасят или изнасят стоки с този знак;

- използват знака като търговско или фирмено наименование или като част от търговско или фирмено наименование;

- използват знака в търговски книжа и в реклами;

- използват знака в сравнителна реклама по начин, който е в нарушение на Закона за защита на конкуренцията.

 

Период на валидност на търговската марка

 

Срокът на действие на регистрацията на марката е 10 години от датата на подаване на заявката и може да бъде подновявана неограничено за следващи периоди от 10 години.

 

Обхват на търговската марка – национален, европейски и международен

 

Търговските марки имат териториално приложение, което означава, че изключителните права се предоставят и изпълняват само в рамките на географските граници на страната, в която са регистрирани. Има три начина, по които можете да регистрирате търговска марка в една или повече държави:

 

1. Чрез регистрация в Патентното ведомство на Република България

 

Процедурата за регистрация на национално ниво е описана подробно на официалната интернет страница на Патентното ведомство и на портала за електронни услуги на Патентното ведомство. На страницата на портала има секция с указания за заявяване на търговска марка. Указанията проследяват всяка стъпка от процедурата и съдържат визуализации къде и каква информация трябва да се въведе.

 

Процедурата по регистрация преминава няколко основни етапа:

 

Подаване на заявка 

 

Заявката за регистрация на марка се подава в Патентното ведомство по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, идентификация чрез уникален идентификатор на заявителя и на представителя по индустриална собственост, както и електронен подпис не са задължителни. В случай на подаване чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или електронно копие, оригиналната заявка трябва да се получи в Патентно ведомство в едномесечен срок от получаването на факсимилето или електронното ѝ копие. В този случай за дата на заявяване се счита датата на получаване на заявката чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или на електронната поща. При подаване на заявка чрез портала за електронни административни услуги на Патентно ведомство не се изисква представяне на оригинал на заявката. 

 

Заявката трябва да се отнася до една марка, предназначена за стоки и/или услуги от един или повече класове на Международната класификация на стоките и услугите. 
Заявката се подава по образец или в свободен текст.  

 

Датиране на заявката

 

За дата на подаване на заявката се счита датата, на която в Патентното ведомство са получени документите, искането за регистрация, името и адреса на заявителя, представяне на марката, списък на стоките и/или услугите, за които се иска регистрация и правилата за използване на марката, когато тя е колективна или сертификатна. Когато бъде установено, че тези изисквания не са изпълнени, заявката се счита за неподадена, като производството по нея се прекратява, за което се уведомява заявителят.

 

Разглеждане на искането

 

За всяка заявка с установена дата на подаване се извършва проверка за това дали са платени дължимите държавни такси. Когато таксите не са платени или са платени в непълен размер, на заявителя се предоставя 14-дневен срок за плащането им. След изтичане на този срок таксите може да бъдат заплатени в допълнителен 14-дневен срок, като се дължат в двоен размер. Ако в този срок таксите не бъдат платени, заявката се смята за оттеглена и производството по нея се прекратява В едномесечен срок от представяне на документа за платени такси се извършва формална експертиза за това дали заявката отговаря на съответните законови изисквания, а когато заявката се отнася до колективна или сертификатна марка, се проверява съответствието на правилата за използване с изискванията. Когато се констатират нередовности, на заявителя се предоставя едномесечен срок за отстраняването им. Ако в този срок заявителят не отстрани недостатъците производството се прекратява. 

 

Първа публикация

 

В едномесечен срок след приключване на експертизата относно наличието на абсолютни основания за отказ, всяка заявка, която отговаря на изискванията на закона се публикува в Официалния бюлетин на Патентното ведомство. Международните регистрации, по които Република България е посочена страна, се публикуват в едномесечен срок от уведомяване на ведомството за международната регистрация.
В тримесечен срок от датата на публикация на заявката, всяко лице може да подаде възражение срещу регистрацията на марката или опозиция.

 

Регистрация и публикация на регистрираната марка

 

Седем дни след изтичане на тримесечния срок, когато не е подадена опозиция или когато опозицията е отхвърлена изцяло или частично като неоснователна с влязло в сила решение, на заявителя се изпраща решение за регистрация на марката. Марката се вписва в Държавния регистър на марките и се публикува в Официалния бюлетин на Патентното ведомство. На заявителя се издава свидетелство за регистрация на марката в 14-дневен срок след заплащане на такса в размер на 50 лв. 

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията на марка

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

2. Чрез регистрация в Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост

 

На официалната интернет страница на службата на Европейския съюз за интелектуална собственост е публикувана подробна информация за процедурата за регистрация на марки на Европейски ниво.

 

3. Чрез регистрация в Световната организация по интелектуална собственост по реда на Мадридската спогодба

+ Регистриране на географско означение

Общо определение за географско означение

 

Под географско означение се разбира наименование за произход и географско указание.

 

Наименование за произход е наименованието на страна, район или определена местност в тази страна, служещо за означаване на стока, която произхожда оттам и чието качество или свойства се дължат предимно или изключително на географската среда, включваща природни и човешки фактори.

 

Географско указание е наименованието на страна, район или определена местност в тази страна, служещо за означаване на стока, която произхожда оттам и притежава качество, известност или друга характеристика, които могат да се отдадат на този географски произход.

 

Приложимо законодателство

 

Функция на географските означения

 

Географските означения не предоставят индивидуални изключителни права както е в случая на патентните и търговската марка. След като веднъж е получена защитата, географското означение може да се ползва от всички производители в дадената географска област, стига те да спазват стандартите и специфичните условия за производство на продукта. Правото на заявяване принадлежи на всяко лице, което извършва производствената си дейност в определеното географско място и стоката, която произвежда, отговаря на установените качества или особености.

 

Географските означения отличават продуктите, произведени на определена географска територия и по определена технология,  от тези на другите производители, които също могат да произвеждат същия вид продукт, но на друга географска територия или по друга технология. 
Географските означения се ползват с рекламни цели, които да подпомогнат продажбите. Едно географско означение изпълнява тази функция, когато се харесва на клиента и създава чувство на увереност в продукта/услугата. 

 

Географските означения се свързват с определени качества на продуктите и служат като гаранция за качеството на тези продуктите. 

 

Защита на географските означения

 

Регистрирано географско означение може да се използва само от лице, което е вписано като негов ползвател. Вписаният ползвател може да използва географското означение като го поставя върху стоките или върху тяхната опаковка, в рекламни материали, върху търговски книжа, свързани със стоката, или върху други документи.

 

Правната закрила обхваща забрана за:

 

- всяко пряко или косвено използване за търговски цели на регистрирано географско означение за стоки, които не попадат в обхвата на регистрацията, когато те са сравними с тези, за които е регистрирано географското означение, или доколкото това използване експлоатира известността му;

 

- всяка злоупотреба, имитация или пресъздаване, дори когато е посочен действителният произход на стоките или услугите или когато защитеното географско означение е преведено или е придружено с изрази като „стил“, „тип“, „метод“, „както се произвежда в“, „имитация“ или други подобни;

 

- всяко друго невярно или подвеждащо означение по отношение на източника, произхода, естеството или съществените качества на стоките, което е използвано върху вътрешната или външната опаковка, рекламни материали или документи, свързани със стоките, както и опаковането им в опаковки, които могат да създадат погрешна представа за техния произход;

 

- всяка друга практика, която би могла да подведе потребителя относно истинския произход на стоките.

 

Регистрираните географски означения не могат да се превърнат в родови наименования, докато се ползват с правна закрила.

 

Период на валидност на географското означение

 

Географските означения не са валидни за определен период. Това означава, че защитата е валидна докато регистрацията не бъде отменена.

 

Географски обхват на географското означение – национален, европейски или международен

 

Географските означения имат териториално приложение, което означава, че изключителните права се предоставят и изпълняват само в рамките на географските граници на страната, в която са регистрирани. Географско означение по реда на Закона за марките и географските означения може да се регистрира пред Патентното ведомство.

 

1. Чрез регистрация в Патентното ведомство на Република България

 

Процедурата по регистрация на национално ниво е описана подробно на официалната интернет страница на Патентното ведомство. Всички необходими документи за регистрация на географски означения  и указанията за попълване на искане за вписване на ползвател на наименование за произход/географско могат да се намерят на портала за електронни услуги на Патентното ведомство.

 

Процедурата за регистрация

 

Важно е да се знае, че по реда на Закона за марките и географските означения не се регистрират географски означения за земеделски продукти и храни, които попадат в обхвата на:

Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, за спиртни напитки, които попадат в обхвата на Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 г. относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 на Съвета, за продукти по чл. 92, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 и за ароматизирани лозаро-винарски продукти, които попадат в обхвата на Регламент (ЕС) № 251/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1601/91 на Съвета.

 

Подаване на заявка 

 

Правото на заявяване принадлежи на всяко лице, което извършва производствената си дейност в определеното географско място и стоката, която произвежда, отговаря на установените качества или особености. Границите на географското място и качествата или особеностите на стоките, както и връзката на тези качества или особености с географската среда или с географския произход се определят и установяват от съответното централно ведомство със заповед на ръководителя му. 

 

Заявката за регистрация на географско означение се подава в Патентното ведомство по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, идентификация чрез уникален идентификатор на заявителя и на представителя по индустриална собственост, както и електронен подпис не са задължителни. 

 

Заявката се подава по образец или в свободен текст. 

 

Разглеждане на искането

 

Всяка постъпила заявка за регистрация на географско означение се подлага на формална експертиза, при която се проверява дали са изпълнени изискванията за правилно оформяне на заявката и дали към заявката са приложени изброените документи. 

 

За всяка заявка, която отговаря на изискванията за формална редовност, се извършва експертиза по същество, която обхваща проверка на основанията за отказ. Експертизата по същество се извършва в двумесечен срок.

 

Когато има основания за отказ на регистрацията на географското означение, заявителят се уведомява, като се посочват всички мотиви за отказа и се предоставя двумесечен срок за възражения. Ако в този срок не бъдат получени основателни възражения, се взема решение за отказ на регистрацията. 

 

Регистрация на географско означение и на ползвател

 

Когато се установи, че заявеното географско означение отговаря на изискванията на закона, се взема решение за регистрация, географското означение се вписва в Държавния регистър на географските означения, заявителят се вписва като ползвател и в едномесечен срок му се издава свидетелство за използване на географското означение.

 

Всяко лице, което има право на заявяване, може да подаде заявка за вписване като ползвател на регистрирано географско означение. Заявката се подава в Патентното ведомство по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, идентификация чрез уникален идентификатор на заявителя и на представителя по индустриална собственост, както и електронен подпис не са задължителни. В този случай заявката трябва да съдържа искането за вписване на ползвател, името и адреса на заявителя, географското означение и регистровия номер, както и номер на класа и списък на стоки и класове по Международната класификация на стоките и услугите. Към заявлението се прилага удостоверение от съответната община, че заявителят извършва производствената си дейност в определеното географско място, удостоверение, издадено от съответното централно ведомство, че произвежданите от заявителя стоки отговарят на установените за географското означение качества или особености, както и документ за платена такса. 

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията на географско означение

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

2. Чрез вписване на защитени наименования за произход или защитени географски указания в „Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания“ и на храни с традиционно специфичен характер в „Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер“

На интернет страницата на Министерство на земеделието, храните и горите, българските производители могат да намерят информация:

- за процедура по вписване на защитени наименования за произход или защитени географски указания и на храни с традиционно специфичен характер;

- защитеното наименование за произход;

- защитеното географско указание;

- храна с традиционно специфичен характер.

 

3. Чрез регистрация в Световната организация по интелектуална собственост по реда на Лисабонската спогодба по реда на Лисабонската спогодба

 

На официалната интернет страница на Патентното ведомство на България има подробна информация, която описва:

- какво представлява Лисабонската спогодба за закрила на наименованията на произход;

- какъв е обхватът и формата на закрила, които предоставя регистрацията;

- кой може да подаде регистрация за международна закрила и при какви условия;

- каква е процедурата, таксата и необходимите документи за подаване на международна заявка.

+ Регистриране на промишлени дизайни

Общо определение за промишления дизайн

 

Промишлен дизайн е видимият външен вид на продукт или на част от продукт, определен от особеностите, на формата, линиите, рисунъка, орнаментите, цветовото съчетание или комбинация от тях.

 

Продукт е всяко изделие, получено по промишлен или занаятчийски начин, включително части, предназначени за сглобяване в съставно изделие, комплект или композиция от изделия, опаковка, графични символи и печатни шрифтове, с изключение на компютърни програми.

 

Приложимо законодателство

 

Продукти, регистрирани като промишлен дизайн

 

Всеки продукт (включително и части от него, които са предназначени за сглобяване в съставно изделие, комплект или композиция от изделия), който е получен по промишлен или занаятчийски начин, може да бъде регистриран като промишлен дизайн. Могат да бъдат регистрирани като промишлен дизайн опаковки, графични символи и печатни шрифтове.

 

Не може да се регистрират като промишлен дизайн компютърни програми и дизайн, които противоречат на обществения ред и на добрите нрави. Не е възможна регистрацията на дизайн, чиито особености не се основават на външния му вид, а само на техническите му функции.

 

За да отговаря на изискванията за регистрация на промишлен дизайн, подобно на патентите за изобретения и полезните модели, продуктът трябва да притежава следните характеристики:

 

- новост – дизайнът на продукта се счита за нов, ако до момента на регистрация не е бил общодостъпен или не съществува никъде по света;

 

- оригиналност – дизайнът се счита за оригинален, когато създава у информирания потребител цялостно впечатление и то е различно от цялостното впечатление, което създава друг дизайн, който е станал общодостъпен по-рано. За да се оцени оригиналността, се взима предвид степента на свобода на дизайнера, когато е създавал дизайна.

 

При желание за регистриране на част от продукт, за да подлежи на защита, трябва да остава видима при обичайната употреба на продукта и едновременно да отговаря на характеристиките за новост и оригиналност.

 

Защита на промишлен дизайн

 

При регистрацията на промишлен дизайн, притежателят му получава следните права, които му позволяват:

- да произвежда дизайна;

- да го предлага на пазара, на който важи обхвата на закрилата;

- да го внася, изнася или съхранява;

- да се разпорежда с него;

- да забрани на трети лица без негово съгласие да копират или да използват в търговската дейност дизайна, включен в обхвата на закрила.

 

Обхватът на правна закрила се определя от изображенията на регистрирания промишлен дизайн.

 

Период на валидност на промишленият дизайн

 

Срокът на действие на регистрацията на дизайн е 10 години от датата на подаване на заявката. Регистрацията може да бъде подновявана за три последователни периода, всеки с продължителност от 5 години. Максималната продължителност на регистрацията не може да бъде по-дълга от 25 години.

 

Териториално действие

 

Промишленият дизайн има териториално приложение, което означава, че изключителните права се предоставят и изпълняват само в рамките на географските граници на страната, в която са регистрирани. 

 

Регистрационният режим на дизайните по Закона за промишления дизайн е хармонизиран със системата за регистрация на дизайн на Общността съгласно Регламент № 6/2002 на Съвета на ЕО. Този режим за получаване на правна закрила на дизайните безспорно е от полза за обществото, тъй като заявителите в България получават права при едни и същи условия при подаване на заявка в Патентното ведомство, Европейското ведомство по интелектуална собственост или в други европейски страни. Основното предимство обаче на системата в Република България е съкратеното време за провеждане на процедурата по регистрация на дизайните.

 

1. Чрез регистрация в Патентното ведомство на Република България

 

Процедурата за регистрация на национално ниво е описана подробно на официалната интернет страница на Патентното ведомство и на портала за електронни услуги на Патентното ведомство

 

Подаване на заявка 

 

Заявката за регистрация на промишлен дизайн се подава в Патентното ведомство лично или чрез представител, по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, идентификация чрез уникален идентификатор на заявителя и на представителя по индустриална собственост, както и електронен подпис не са задължителни.

 

В случай на подаване чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или електронно копие, оригиналната заявка трябва да се получи в Патентно ведомство в едномесечен срок от получаването на факсимилето или електронното й копие. В този случай за дата на заявяване се счита датата на получаване на заявката чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или на електронната поща. При подаване на заявка чрез портала за електронни административни услуги на Патентно ведомство не се изисква представяне на оригинал на заявката.

 

Чуждите физически и юридически лица извършват действия пред Патентното ведомство чрез представител по индустриална собственост. Когато заявителите по заявка за регистрация на дизайн/и са няколко и единият от тях е българско физическо или юридическо лице, упълномощаването на представител не е задължително. В този случай задължително се посочва адрес за кореспонденция в Република България.

 

Заявката се подава по образец или в свободен текст. 

 

До вземането на решение по заявката заявителят може да я оттегли по отношение на всички дизайни или на част от тях. В заявката не могат да бъдат внасяни промени, освен когато има промяна или трябва да бъде поправена очевидна грешка в името и адреса на заявителя, при условие, че тези поправки не засягат дизайна.

 

Датиране на заявката

 

За дата на подаване на заявката се счита датата, на която в Патентното ведомство са получени документите, съдържащи посочените по-горе данни.

 

Разглеждане на искането

 

За всяка заявка с установена дата на подаване се проверява дали е приложен документ за платени такси за заявяване, експертиза и отлагане на публикацията на регистрацията, когато е поискано отлагане. Когато такъв документ не е приложен, на заявителя се предоставя едномесечен срок за отстраняване на този недостатък. До един месец след изтичането на този срок таксите могат да бъдат платени в двоен размер. Ако в този срок таксите не бъдат платени, заявката се смята за оттеглена.

 

В двумесечен срок от представяне на документа за платени такси се извършва формална експертиза, при която се проверява дали са изпълнени изискванията. Когато се установят недостатъци, на заявителя се предоставя двумесечен срок за отстраняването им. Ако недостатъците не бъдат отстранени в срок, производството по заявката се прекратява.

 

По преценка на заявителя, публикацията на регистрирания дизайн може да бъде отложена за срок до 30 месеца, считано от датата на подаване на заявката, съответно от приоритетната дата. Искането за отлагане на публикацията на регистрацията може да бъде направено само едновременно с подаването на заявлението за регистрация и трябва да е придружено с документ за платена такса. В официалния бюлетин се публикува съобщение за отлагане на публикацията на регистрирания дизайн. Тази възможност е дадена с оглед осигуряването на възможност заявителят да проучи пазара и конкуренцията и да запази дизайна за определен период от време в тайна от тази конкуренция.

 

Регистрация и публикация на регистрирания дизайн 

 

Когато се установи, че заявеният дизайн може да се регистрира, на заявителя се изпраща уведомление, като му се предоставя едномесечен срок за заплащане на таксите за регистрация, издаване на свидетелство за регистрация и публикация. До един месец след изтичането на този срок таксите могат да бъдат платени в двоен размер.

 

Когато таксите са заплатени, се взема решение за регистрация на дизайна и в едномесечен срок се издава свидетелство за регистрация. 

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията на дизайн 

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

2. Регистриране на промишлени дизайни в Европейския съюз

 

Закрилата на промишлен дизайн на Общността е валидна във всяка държава членка, като при всяко разширение на Европейския съюз територията, на която действа закрилата, се увеличава. Тя може да бъде под две различни форми: регистриран и нерегистриран дизайн.

 

Ведомството на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) разглежда единствено заявките за регистрация на дизайн на Общността, тъй като не е необходимо подаване на заявка за нерегистриран дизайн на Общността. Заявката за регистрация на дизайн на Общността се подава директно пред EUIPO или чрез Патентното ведомство. 

 

Патентното ведомство поставя дата на получаване и изпраща заявката на Ведомството на Европейския съюз за интелектуална собственост в двуседмичен срок от получаването ѝ. Заявките могат да се подадат по пощата, по факс, по електронен път или лично във Ведомството на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO). Когато заявката за регистрация е подадена по факс, трябва в едномесечен срок от датата на получаване на факса във Ведомството да се изпрати копие от фотоизображението на хартия. Заявките за регистрация трябва да са придружени от документ за платена такса. 

 

Таксите, които се събират от Ведомството на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), са регламентирани с Регламент (ЕО) ) № 2246/2002 на Комисията от 16 декември 2002 г. за таксите. Три са видовете такси, свързани със заявка за регистрация на дизайн на Общността: за регистрация, за публикация и за отложена публикация. Размерът на таксите се определя в зависимост от броя на дизайните в заявката и от това дали публикацията ще бъде отложена или не.  

 

3. Чрез регистрация в Световната организация по интелектуална собственост, по реда на Хагската спогодба

 

Подробна информация за регистрация в Световната организация по интелектуална собственост

 

На официалната интернет страница на Световната организация за интелектуална собственост са поместени указания за попълване и подаване на заявка за международна закрила, както и всички необходими документи.

 

+ Регистриране на патент за изобретение

Общо определение за патент за изобретение

 

Законът за патентите и регистрацията на полезни модели определя изобретението като ново решение на технически проблем. Проблемът може да е стар или нов, но решението му трябва да е ново, за да се счита за изобретение. Ако например, се открие нещо, което вече съществува в природата, то няма да бъде класифицирано като изобретение, ако не са вложени изобретателност, креативност и иновативност в него. Патентоспособни са изобретенията от всички области на техниката, които са нови, имат изобретателска стъпка и са промишлено приложими.

 

Съгласно Закона за патентите и регистрацията на полезните модели не се считат за изобретения:

 

- открития, научни теории и математически методи;

 

- резултати от художествено творчество;

 

- планове, правила и методи за интелектуална дейност, за игри или делова дейност и компютърни програми;

 

- представяне на информация.

 

Не се издават патенти за изобретения, чието търговско използване нарушава обществения ред и добрите нрави, както и за изобретения, които се отнасят до:

 

- методи за клониране на хора;

 

- методи за изменение на генетична идентичност на човешки зародиш;

 

- използване на човешки ембриони за промишлени или търговски цели;

 

- методи за модифициране на генетичната идентичност на животни, ако има опасност да им причини страдания, без това да допринесе съществена полза от медицинска гледна точка за хора или животни;

 

- методи за лечение на хора или животни чрез терапия или по хирургичен път, както и методи за диагностика на хора или животни;

 

- сортове растения и породи животни;

 

- биологични методи за произвеждане на растения и животни.

 

Приложимо законодателство

 

Права на притежателя на патента

 

Правната закрила на изобретението се предоставя с патент, който удостоверява изключителното право на притежателя му върху иновативния продукт или процес (изобретението).

 

Патентите или още наричани патенти за изобретения, са най-често срещаният начин за защита на техническите изобретения.

 

Системата за патентоване цели да насърчава иновациите, трансфера и разпространението на нови знания и нови технологии и едновременно да предоставя предимства на изобретателите, потребителите на иновациите и широката публика. Притежателят на патента може да предоставя разрешение или лиценз за ползване на изобретението на трети страни при конкретни договорени условия.

 

Собственикът на патента може да продаде правата върху изобретението на друг, който да се превърне в новия собственик на патента. Притежателят на патента има право да решава кой може или не може да използва патентованото изобретение за периода, през който изобретението е защитено. С други думи, патентната защита означава основно, че изобретението не може да бъде произвеждано, използвано, разпространявано, внасяно или продавано от други без съгласието на собственика на патента.

 

Период на валидност на патента

 

Срокът на действие на патента е 20 години от датата на подаване на заявката. Патентът има териториално действие.

 

Териториален обхват

 

Патентите са териториални права. По принцип изключителните права са приложими само в страната или региона, в които е подаден и предоставен патент в съответствие със закона на тази държава или регион. Когато се кандидатства за патент, може да се предпочете национално, европейско или международно ниво. 

 

1. Чрез регистрация в Патентното ведомство на Република България

 

Процедурата за регистрация на национален патент е описана подробно на официалната интернет страница на Патентното ведомство и на портала за електронни услуги на Патентното ведомство.

 

Подаване на заявка 

 

Правото на заявяване принадлежи на изобретателя или на неговия правоприемник. Когато правото на заявяване принадлежи на няколко лица, то се упражнява от тях съвместно. Отказът на едно или на няколко от тях да участват в заявяването или в процедурата по издаване на патента не е пречка останалите да извършват предвидените в този закон действия.

 

Счита се, че заявителят има право на заявяване, докато не се установи друго по съдебен ред. 

 

Правото на заявяване на изобретение, създадено при условията на Закона за патентите и регистрацията на полезни модели, принадлежи на работодателя, ако той подаде заявка в тримесечен срок от получаване на уведомление от изобретателя за създаването на изобретението. В противен случай правото на заявяване преминава върху изобретателя. Правото на заявяване може да принадлежи съвместно на работодателя и на изобретателя, ако това е предварително уговорено в договор.

 

Когато изобретението е създадено въз основа на договор, правото на заявяване принадлежи на възложителя, освен ако друго не е предвидено в договора.

 

Изобретателят на изобретение има право да бъде посочван в заявката, в издадения патент за изобретение, както и в публикации относно изобретението. Това право е лично и непрехвърлимо.

 

Заявката за регистрация на патент се подава в Патентното ведомство лично или чрез представител, по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, се изисква електронен подпис.

 

В случай на подаване чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или електронно копие, оригиналната заявка трябва да се получи в Патентно ведомство в едномесечен срок от получаването на факсимилето или електронното ѝ копие. В този случай за дата на заявяване се счита датата на получаване на заявката чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или на електронната поща. При подаване на заявка чрез портала за електронни административни услуги на Патентно ведомство не се изисква представяне на оригинал на заявката.

 

Заявители, които нямат постоянен адрес или седалище в Република България са длъжни да извършват действия пред Патентното ведомство чрез представители по индустриална собственост.

 

За предоставяне на услугата, заявителят подава заявка за издаване на патент по образец

 

Датиране на заявката

 

За дата на подаване на заявката се счита датата, на която в Патентното ведомство са получени документите, съдържащи: заявление за патент с наименование на изобретението, за което се иска издаване на патент, както и с идентификационните данни на заявителя на български език и описание на изобретението, разкриващо най-малко неговата същност.

 

Проверка за наличие на класифицирана информация

 

В едномесечен срок от датата на подаване на заявката, когато заявител е български гражданин с постоянен адрес в Република България или юридическо лице със седалище в Република България, се извършва проверка дали заявката съдържа класифицирана информация по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация.

 

Разглеждане на искането

 

В едномесечен срок от проверката за наличие на класифицирана информация, или от подаването на заявка от чуждестранен заявител за всяка заявка с установена дата на подаване се извършва проверка на формалните изисквания. Когато се констатират недостатъци, заявителят се уведомява за това и му се предоставя тримесечен срок за отстраняването им. Ако заявителят не отговори в този срок или не отстрани недостатъците, се взема решение за прекратяване на производството.

 

Когато към заявката за патент не е приложен документ за платени такси, на заявителя се предоставя тримесечен срок за заплащането на тези такси. Ако таксите не бъдат заплатени, заявката се счита за оттеглена.

 

Когато след изтичането на тримесечния срок се установи, че не е представен превод на български език, заявката се счита за оттеглена и заявителят се уведомява.

 

В тримесечен срок от приключване на формалната експертиза се извършва предварителна експертиза на същността на изобретението и формулираните патентни претенции. В същия срок се извършва и проверка за единството на заявката (дали заявката се отнася до едно изобретение или за група изобретения, които са свързани така, че образуват един общ изобретателски замисъл). Също така се  извършва експертиза за допустимост на правна закрила на изобретението.

 

За заявката, по която е заплатенa таксата за проучване и експертиза и такса за публикация за заявката в установения срок се извършва публикация в Официалния бюлетин на Патентното ведомство непосредствено след изтичането на 18-ия месец от датата на подаване, съответно от приоритетната дата. По искане на заявителя, придружено с документ за платена такса, публикацията за заявката може да бъде извършена преди изтичането на този срок.

 

В тримесечен срок от публикацията за заявката всяко лице може да направи писмени възражения относно патентоспособността на заявеното изобретение, подкрепени с доказателства. Лицата, подали възражение, не стават участници в производството по заявката.
По всяка заявка, по която са заплатени таксите за проучване и експертиза и такса за публикация за заявката, се проучва състоянието на техниката и се изготвя доклад за проучването, както и писмено становище относно патентоспособността на изобретението.

 

Издаване на патент за изобретение 

 

В официалния бюлетин на Патентното ведомство се прави публикация за издаване на патент. В едномесечен срок от публикацията се издава патент и се публикуват описанието, претенциите и чертежите към патента.

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията 

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

2. Регистрация на Европейски патент

 

Европейският патент се издава от Европейското патентно ведомство, което е изпълнителният орган на Европейската патентна организация. Издаване на европейски патент може да бъде поискано за една или повече от договарящите страни, като заявката може да бъде подадена директно в Европейското патентно ведомство в Мюнхен или в клоновете му в Хага или Берлин, както и в националните ведомства на страните-членки на ЕПК, на един от трите работни езика – английски, немски или френски. Издаденият от Европейското патентно ведомство патент има правната сила на национален патент в посочените договарящи страни, след като са изпълнени изискванията за неговото валидизиране – превод на съответния официален език и заплащане на необходимите такси.

 

Допълнителна информация за процедурата по подаване на заявка и регистрация на Европейски патент 

 

3. Международни заявки по Договор за патентно коопериране (РСТ)

 

Договорът за патентно коопериране дава възможност да се търси закрила на дадено изобретение във всяка от страните–членки по Договора чрез подаване на една „международна” заявка. Между основните предимства за заявителите при подаване на международна заявка по PCT са единната процедура, която позволява да се удължи с 18 месеца срокът за оценка на възможностите и взимане на решение относно закрилата на изобретението в избраните страни, при това въз основа на информацията от международния отчет от проучването, за избор на патентен представител в съответните договарящи страни, както и за подготовка на необходимите преводи и заплащане на националните такси.

+ Регистриране на полезни модели

Общо определение за полезни модели

 

Полезните модели, често са наричани „малки изобретения“. Въпреки че не на всякъде съществуват като форма на защита на индустриалната собственост, полезните модели, подобно на патентите, защитават изобретенията. Изискванията за придобиване на полезен модел не са толкова строги, колкото тези за придобиване на патент за изобретение. Полезните модели, както и изобретенията, трябва да отговарят на критериите новост, изобретателска стъпка и промишлена приложимост, но за „новостта“ и „изобретателската стъпка“ законодателят е предвидил специални критерии, описани в Закона за патентите и регистрацията на полезни модели.

 

Защитата с полезен модел е подходяща за продукти с по-кратък жизнен цикъл на пазара, или такива които не могат да издържат на критериите за патентоспособност, във връзка с издаване на патент.

 

В тази връзка следва да се има предвид, че едновременно  с  подадена заявка за патент може да бъде подадена и паралелна заявка за регистрация на полезен модел за едно и също изобретение. До изтичане на 15 месеца от датата на подаване на заявлението за издаване  на патент е възможно заявителят да трансформира заявката си за патент в заявка за регистрация на полезен модел (при условията на чл. 46б, ал. 4, Закон за патентите и регистрацията на полезни модели).

 

Не може да се регистрират като полезни модели:

 

- открития, научни теории и математически методи;

 

- резултати от художествено творчество;

 

- планове, правила и методи за интелектуална дейност, за игри или за делова дейност и компютърни програми;

 

- открития, научни теории и математически методи;

 

- резултати от художествено творчество;

 

- планове, правила и методи за интелектуална дейност, за игри или за делова дейност и компютърни програми;

 

- представяне на информация.

 

Човешкото тяло на различните етапи от неговото образуване и развитие, както и простото откриване на един от неговите елементи, включително последователността или частичната последователност на ген, не може да съставлява патентоспособно изобретение. Елемент, изолиран от човешкото тяло или получен по друг начин чрез технически процес, включително последователност или частична последователност на ген, може да съставлява патентоспособно изобретение, дори ако структурата на този елемент е идентична с тази на естествен елемент.

 

Приложимо законодателство

 

Права на притежателя на полезен модел

 

Свидетелството за регистрация на полезен модел предоставя на притежателя изключителни права, т.е. правото да забрани използването на изобретението,  предмет на издадения  патент от трети лица за определен период от време (10 години от датата на подаване на заявката за регистрация на полезен модел) без негово разрешение на територията, на която регистрацията има действие. Изключителното право върху регистрирания полезен модел включва правото на използване на полезния модел, забраната трети лица да го използват без съгласие на притежателя на свидетелството и правото на разпореждане със свидетелството за регистрация на полезен модел.

 

Правният обхват на защитата се определя от претенциите в издаденото свидетелство за регистрация на полезен модел.

 

Правна закрила на полезен модел се предоставя чрез регистрация в Патентното ведомство. Регистрацията има действие по отношение на трети лица от датата на публикацията в Официалният бюлетин на Патентното ведомство.

 

Период на валидност на полезния модел

 

Полезният модел се издава за срок от 4 години и може да бъде подновяван два пъти като всяко подновяване важи за не повече от 3 години. Общият срок на закрила не може да надхвърля 10 години от датата на подаване на заявката. В сравнение с патента, който е валиден за 20 години, продължителността на правната закрила с полезен модел е наполовина по-кратка.

 

Териториален обхват

 

Полезните модели имат териториално приложение, което означава, че изключителните права се предоставят и изпълняват само в рамките на географските граници на страната, в която са регистрирани. 

 

За полезните модели не съществува защита на Европейско или международно ниво. България е една от петнайсетте държави в Европейския съюз където може да се кандидатства за полезен модел. Останалите четиринайсет страни членки са: Австрия, Чехия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Полша, Португалия, Словакия, Румъния, Испания.

 

1. Регистрация на полезен модел в Патентното ведомство на Република България

 

Процедурата за регистрация на полезен модел е описана подробно на официалната страница на Патентното ведомство и на портала за електронни услуги на Патентното ведомство. На страницата на портала има секция с указания за заявяване на промишлен дизайн. Указанията проследяват всяка стъпка от процедурата и съдържат визуализации къде и каква информация трябва да въведете.

 

Подаване на заявка 

 

Правото на заявяване принадлежи на изобретателя или на неговия правоприемник. Когато правото на заявяване принадлежи на няколко лица, то се упражнява от тях съвместно. Отказът на едно или на няколко от тях да участват в заявяването или в процедурата по издаване на патента не е пречка останалите да извършват предвидените в този закон действия.

 

Счита се, че заявителят има право на заявяване, докато не се установи друго по съдебен ред. 

 

Правото на заявяване на изобретение, създадено при условията на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, принадлежи на работодателя, ако той подаде заявка в тримесечен срок от получаване на уведомление от изобретателя за създаването на изобретението. В противен случай правото на заявяване преминава върху изобретателя. Правото на заявяване може да принадлежи съвместно на работодателя и на изобретателя, ако това е предварително уговорено в договор.

 

Когато изобретението е създадено въз основа на договор, правото на заявяване принадлежи на възложителя освен ако друго не е предвидено в договора.

 

Изобретателят на полезния модел има право да бъде посочван в заявката и в издаденото свидетелство за регистрация на полезния модел. Това право е лично и непрехвърлимо.

 

Заявката за регистрация на полезния модел се подава в Патентното ведомство лично или чрез представител, по пощата, по факс или по електронен път. Когато заявката се подава чрез портала за електронни услуги на Патентното ведомство, се изисква електронен подпис. В случай на подаване чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или електронно копие, оригиналната заявка трябва да се получи в Патентно ведомство в едномесечен срок от получаването на факсимилето или електронното ѝ копие.

 

В този случай за дата на заявяване се счита датата на получаване на заявката чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле или на електронната поща. При подаване на заявка чрез портала за електронни административни услуги на Патентно ведомство не се изисква представяне на оригинал на заявката.

 

Заявители, които нямат постоянен адрес или седалище в Република България са длъжни да извършват действия пред Патентното ведомство чрез представители по индустриална собственост.

 

За регистрация на полезен модел заявителят подава заявка по образец

 

Документите на заявката (освен декларацията за приоритет) се представят на български език. Ако се подаде описанието, претенциите, чертежите и реферата на друг език, датата на подаване ще се запази, стига да се подадат документите на български език до три месеца от тази дата. Този срок не може да се продължава. 

 

Датиране на заявката

 

За дата на подаване на заявката се счита датата, на която в Патентното ведомство са получени документите, съдържащи искане за заявление за регистрация с име и адрес на заявителя и наименованието на полезния модел, за който се иска регистрация, описание на полезния модел, чертежи, когато са необходими и посочване на една или повече претенции.

 

Проверка за наличие на класифицирана информация

 

В едномесечен срок от датата на подаване на заявката, когато заявител е български гражданин с постоянен адрес в Република България или юридическо лице със седалище в Република България, се извършва проверка дали заявката съдържа класифицирана информация по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация.

 

Разглеждане на искането 

 

В едномесечен срок от проверката за наличие на класифицирана информация, ако такава се изисква, или от подаването на заявка от чуждестранен заявител за всяка заявка с установена дата на подаване се извършва проверка за изпълнение на формалните изисквания към заявката, в това число  за приложен документ за платени такси за заявяване и за проверка.

 

В тримесечен срок от приключване на формалната експертиза експерт от специализираната дирекция извършва проверка дали заявеният за регистриране полезен модел отговаря на нормативните изисквания за регистрация (проверка на описанието, чертежите, претенциите и реферата, както и дали заявеният за регистриране полезен модел попада в обхвата на обектите, които не подлежат на закрила с полезен модел). Проверява се и дали са спазени изискванията за промишлена приложимост.

 

Ако в резултат на проверката не се констатират несъответствия или несъответствията са отстранени, заявителят се поканва да заплати в едномесечен срок такса за регистрация, такса за издаване на свидетелство за регистрация, такса за публикация на описанието, чертежите, претенциите и реферата и такса за публикация на съобщение  в Официалния бюлетин на Патентното ведомство.

 

Издаване на свидетелство за регистрация на полезен модел

 

В едномесечен срок от вписването на полезните модели в Държавния регистър се прави публикация в Официалния бюлетин на Патентното ведомство.

 

В едномесечен срок от публикацията се издава свидетелство за регистрация на полезния модел и се публикуват описанието, чертежите, претенциите и реферата.

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията.

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

+ Временна закрила и действие на европейски патент на територията на Република България

Общи положения на временната закрила и действие на Европейски патент на територията на Република България

 

Временна закрила за публикувани заявки за европейски патенти, по които Република България е посочена държава се предоставя с обратно действие от публикацията за издаване на патента, в случай че бъде издаден европейски патент и същият е с действие на територията на Република България.

 

Европейски патент, в който е посочена Република България, предоставя на патентопритежателя от датата на съобщението за издаването му в европейския патентен бюлетин правата по Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, ако в тримесечен срок от тази дата се представи превод на описанието и претенциите на български език и се плати такса за публикация.

 

През периода от публикацията на съобщение в Официалния бюлетин за получения превод до публикацията за издаване на европейски патент, се предоставя временна закрила, чийто обхват се определя от претенциите, така както са формулирани в заявката. Закрилата се предоставя с обратно действие от публикацията за издаване на европейски патент, доколкото издаденият европейски патент не я разширява.

 

Тези правила се прилагат и когато описанието и патентните претенции на европейския патент са изменени в производство по опозиция/ограничение пред Европейското патентно ведомство. Пропускането на подаване на изискуемите документи след публикация за изменение на описанието и/или претенциите на европейски патент от Европейското патентно ведомство води до прекратяване на действието на европейския патент за територията на Република България.

 

Заявителят има право да получи справедливо обезщетение от всяко лице, което без негово разрешение е извършило действия като производството, предлагането за продажба, търговията с предмета на изобретението, включително внос, използването на предмета на изобретението, както и прилагането на патентования метод. 

 

Действие на европейски патент на територията на Република България

 

Европейският патент се издава от Европейското патентно ведомство. Таксата за издаване на европейския патент трябва да бъде платена в Европейското патентно ведомство и вариантът на патентните претенции, за които се издава европейския патент трябва да бъде преведен на трите официални езика на Европейското патентно ведомство.

 

След като съобщение за издаване на Европейски патент е публикувано в Европейския патентен бюлетин, европейският патент трябва да бъде валидиран във всяка от избрани, посочени предходно държави в определен срок, за да се запази защитата за територията на съответната държава и патентното право да бъде приложимо срещу нарушителите.

 

Необходимост от предприемане на действия пред Патентното ведомство възниква когато Република България е избрана от притежателя на издадения европейски патент.

 

Приложимо законодателство

 

Процедура по заявяване

 

Процедурата за подаване на заявка за временна закрила на Европейски патент на територията на Република България е описана подробно на официалната интернет страница на Патентното ведомство и на портала за електронни услуги на Патентното ведомство. На страницата на портала има секция с указания за заявяване на търговска марка. Указанията проследяват всяка стъпка от процедурата и съдържат визуализации къде и каква информация трябва да се въведе.

 

Допълнителна информация за процедурата по заявяване

 

Такси 

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

- Сертификати за допълнителна закрила

Общи положения за сертификата за допълнителна закрила

 

Притежателят на патент може да използва неограничено техническото решение, защитено с патент, от датата на подаване на заявката, като може да пусне продукта съгласно изобретението на пазара. Когато обект на заявката е лекарствен продукт или продукт за растителна защита, продължителността на патентна закрила се намалява, тъй като използването на продукта се забавя, докато разрешението за пускане на пазара не бъде получено от здравните и земеделските власти. Този период от време значително намалява периода на защита, предоставен от патента, а периодът на ефективна защита е недостатъчен за покриване на инвестицията, направена в научноизследователската и развойна дейност, и други инвестиции. За да се компенсира неравнопоставеността за тези сектори, Европейският съюз прие Регламент (ЕИО) № 1768/92 на Съвета относно създаването на сертификат за допълнителна защита на лекарствените продукти и Регламент (ЕО) № 1610/96 относно създаването на сертификат за допълнителна защита на продуктите за растителна защита, с цел компенсиране на патентопритежателите от липсата на ефективна защита и стимулиране на научноизследователската и развойна дейност в тези сектори с особена важност.

 

Сертификатът за допълнителна защита (SPC) е форма на правна защита sui generis, която удължава защитата, предоставена с патент (наричан „основен патент“), по отношение на лекарствен продукт или средство за растителна защита.  

 

Сертификатът влиза в сила в края на определения по закон срок на действие на основния патент за срок, равен на периода от датата на подаване на заявката за основен патент до датата на първото разрешително за пускане на продукта на пазар в Общността, намален с период от пет години. Продължителността на сертификата обаче не може да надхвърля пет години, считано от датата на влизане в сила. Този подход на изчисляване на компенсаторния период гарантира, че продуктът, обхванат от основния патент, е осигурен с максимум петнадесет години адекватна и ефективна защита.

 

Приложимо законодателство

 

Обекти и форма на закрила

 

С Регламент (ЕС) 2019/933 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2019 г, който влиза в сила на 1 юли 2019 г., за изменение на Регламент (ЕС) 469/2009 относно сертификата за допълнителна закрила на лекарствените продукти, се въвежда изключение от защитата, предоставена с SPC за лекарствени продукти. С Регламент (ЕС) 2019/933 се позволява на производители за трети страни да правят лекарствени продукти, защитени с SPC, за износ извън ЕС. Регламент (ЕС) 2019/933 също така позволява изработването и съхраняването на лекарствени продукти, през последните шест месеца от действието на SPC, с цел готовност за продажба в Европейския съюз след изтичане на SPC.

 

Възможност за издаване на сертификат

 

Сертификатът се издава, ако в България към датата на подаване на заявката в Патентното ведомство:

 

- продуктът е защитен с действащ основен патент;

 

- е издадено валидно разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт или като продукт за растителна защита в съответствие с действащата директива на ЕИО;

 

- продуктът вече не е бил обект на сертификат;

 

- разрешението, посочено по-горе, е първото разрешение за пускане на пазара като лекарствен продукт или като продукт за растителна защита.

 

Притежателят на повече от един патент за един и същ продукт не може да получи повече от един сертификат за този продукт. Въпреки това, когато две или повече заявки, отнасящи се до един и същ продукт и произлизащи от два или повече притежатели на различни патенти, са в процедура, сертификат за този продукт може да бъде издаден на всеки притежател на основен патент.

 

Заявката за сертификат се подава в рамките на шест месеца от датата, на която е издадено разрешението за пускане на пазара като лекарствен продукт или като продукт за растителна защита. Когато разрешението за пускане на пазара е издадено преди издаването на основния патент, заявката за сертификата се подава в срок от шест месеца от датата, на която е направена публикация за издаване на патента.

 

Подаване на заявка за допълнителна закрила

 

Заявката за сертификат за допълнителна закрила се подава в Патентното ведомство по образец

Допълнителна информация за услугата по издаване на сертификат за допълнителна закрила

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията.

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

+ Сертификати за нови сортове растения и породи животни

Обект на закрила са създадени или разработени нови сортове растения, от всеки ботанически род и вид, в т.ч. клон, линия, хибрид или подложка, независимо от метода (изкуствен или естествен) на получаването им. Като нови породи животни могат да бъдат защитени създадени или разработени породи, линии и хибриди селскостопански животни, независимо от метода на получаването им. Изключение правят местните (автохтонни) породи животни, които са собственост на държавата.

 

Сортове растения

 

Сортът трябва да има сортово наименование, което да се свързва с неговото генетично обозначение и да служи за идентифицирането му. То трябва да се отличава от всяко друго наименование, използвано в страната за този вид или за близки на него видове. Сортът е нов, когато към деня на подаване на заявката за сертификат, той или размножителен материал, или реколта от него не е предлаган за продажба, продаван, подлаган на друг вид търговия или предлаган със съгласието на селекционера както следва:

- на територията на страната за не повече от 1 година;

- на територията на всяка друга страна за не повече от 6 години за дървета и лози и не повече от 4 години за всеки друг растителен вид.

 

Сортът е различим, когато е ясно отличим от всеки друг сорт, който е общоизвестен към датата на подаване на заявката.

 

Сортът е хомогенен, когато независимо от наличието на малки отклонения, растенията са идентични по своите съществени признаци, в това число и по отношение на особеностите на своето полево и вегетативно размножаване.

 

Сортът е стабилен, когато остава непроменен по своите съществени признаци след нееднократна репродукция.

 

Породи животни

 

Органите, които участват в процедурата по предоставяне на правна закрила на новите сортове растения са Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството и Патентното ведомство на Република България.

 

Заявка за сертификат за порода, на която е проведена предварителна експертиза, се предава в едномесечен срок на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, която извършва експертиза по същество. Необходимо е заявителят да заплати съответната такса за експертиза.

 

Патентното ведомство извършва публикация на заявката в официалния си бюлетин след 4-тия месец, но не по-късно от 6-тия месец от датата на подаване.

 

При експертизата на породата по същество Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството проучва и анализира следните специални изисквания:

 

- развъдна цел;

 

- кратка характеристика на изходните породи;

 

- описание на методите за създаване на породата;

 

- продуктивни качества и морфологични особености на породата;

 

- адаптивни способности и устойчивост на заболявания;

 

- численост, племенна и генеалогична структура;

 

- район на разпространение.

 

Експертизата по същество на породи, линии и хибриди на копринената пеперуда се извършва от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

 

Всички действия за закрила след проведената експертиза по същество се извършват от Патентното ведомство въз основа на решенията и докладите на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

 

Приложимо законодателство

 

Период на валидност на сертификата за нови сортове растения и породи животни

 

Правната закрила на нов сорт/порода се предоставя със сертификат, който се издава от Патентното ведомство и действа тридесет години за сортове дървета и лози, както и за породи и двадесет и пет години – за всички останали сортове, считано от датата на издаването му. Сертификатът удостоверява наличието на регистриран растителен сорт, приоритета, правото на авторство и изключителното право на притежателя му върху сорта. Сертификатът се издава от Патентното ведомство след експертно проучване на сорта/породата - обект на заявката.

 

Срокът на действие на сертификат за нова порода животно е 30 години, считано от датата на издаването му.

 

Заявителят, подал заявка за сертификат се ползва с право на приоритет от датата на заявяването.

 

Процедура по заявяване на сертификат за нов сорт растение

 

Органите, които участват в процедурата по предоставяне на правна закрила на новите сортове растения са Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и Патентното ведомство на Република България.

 

Правото на заявяване принадлежи на автора или на неговия правоприемник.

 

Подаване на заявка

 

Заявката за сертификат за сорт се подава в Патентното ведомство

 

За дата на подаване се счита датата на която в Патентното ведомство са получени съответните документи.

 

Предварителна експертиза

 

В едномесечен срок от постъпване на заявката за регистрация на нов сорт, в Патентно ведомство се извършва предварителна експертиза на новите сортове растения и породи животни. 

 

В едномесечен срок след провеждане на предварителна експертиза на заявката Патентното ведомство я предава на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол за експертиза по същество, като уведомява заявителя да заплати съответните такси.

 

Публикация на заявката

 

Патентното ведомство извършва публикация на заявката в Официалния бюлетин след 4-тия месец, но не по-късно от 6-тия месец от датата на подаване. Всички действия за закрила след проведената експертиза по същество се извършват от Патентното ведомство въз основа на решенията и докладите на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

 

Временна закрила

 

За периода от публикацията на заявката от Патентното ведомство за издаване на сертификат за сорт до издаването на този сертификат, на заявителя се предоставя временна закрила срещу противозаконните действия на други лица. 

 

Издаване на сертификат и публикация

 

Патентното ведомство издава сертификат въз основа на решението за признаване на сорта и ако в тримесечен срок от уведомяването на заявителя за решението се заплатят такси за издаване и публикация на сертификата. Сертификатът се публикува в Официалния бюлетин на Патентното ведомство.

 

Поддържане на действието на издаден сертификат

 

За поддържане действието на сертификата се дължи годишна такса. Годишната такса за първата и за всяка от следващите години се заплаща до последния ден на месеца, в който е издаден сертификатът.

 

Сертификат, който е прекратил действието си поради неплащане на годишната такса, може да бъде възстановен в срок до шест месеца от последния ден на месеца, в който е издаден сертификатът, ако се заплати в Патентното ведомство просрочената такса в двоен размер.

 

Процедура по заявяване на сертификат за нови породи животни

 

Органите, които участват в процедурата по предоставяне на правна закрила на новите сортове растения са Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството и Патентното ведомство на Република България.

 

Заявката за сертификат за порода се подава в Патентното ведомство по образец

 

Заявка за сертификат за порода, на която е проведена предварителна експертиза, се предава в едномесечен срок на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството, която извършва експертиза по същество. 

 

Всички действия за закрила след проведената експертиза по същество се извършват от Патентното ведомство въз основа на решенията и докладите на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол и Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.

 

Допълнителна информация за предоставяне на услугата по издаване на сертификати за нови сортове растения и породи животни

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

+ Топология на интегрални схеми и вписване на представители по индустриална собственост

Топология на интегрални схеми

 

Обект на закрила е оригинална топология, която представлява комбинация от известни елементи и връзки между тях, която е резултат от собствените интелектуални усилия на създателя ѝ и не е известна сред създателите на топологии и производителите на интегрални схеми по време на нейното създаване.

 

Закрилата на топологията действа от датата на първото й търговско използване от заявителя, където и да е по света, ако в двугодишен срок от тази дата е подадена редовна заявка в Патентното ведомство. Закрилата се прекратява десет години след края на календарната година, в която е започнало действието на регистрацията.

 

Приложимо законодателство

 

Процедура по заявяване

 

Заявката се подава в Патентно ведомство по образец

 

Документите и данните се представят на български език. Когато са представени на друг език, датата на подаване се запазва, ако в тримесечен срок от тази дата те бъдат представени на български език.

 

Заявката получава дата на подаване, когато в Патентното ведомство са постъпили:

 

- искане за регистрация с име и адрес на заявителя;

 

- материал, позволяващ идентифициране на топологията, за която се иска регистрация;

 

- декларация за датата на първото търговско използване и образец на интегралната схема, в която е реализирана заявената топология, ако търговското използване е осъществено преди подаване на заявката.

 

Правото на заявяване принадлежи на лицето, създало топологията. Когато правото на заявяване принадлежи на няколко лица, то се упражнява от тях съвместно. Отказът на едно или няколко от лицата да участват в заявяването не е пречка за останалите. Когато топологията е служебна, правото на заявяване принадлежи на работодателя или на поръчващия. Правото на заявяване, когато топологията е служебна преминава върху лицето, създало топологията, ако в тримесечен срок от писменото уведомление за създадената топология работодателят, съответно поръчващият, не подаде заявка, освен ако между тях е уговорено друго. Правото на заявяване може да принадлежи съвместно на работодателя, съответно на поръчващия, и лицето, създало топологията, ако това е уговорено. Счита се, че заявителят има право на заявяване, докато не се установи друго по съдебен ред.

 

Период на валидност на регистрацията

 

Закрилата се прекратява десет години след края на календарната година, в която е започнало действието на регистрацията.

 

Такси за регистрация

 

Информация за такси, които трябва да се заплатят за регистрацията

 

Таксите могат да бъдат платени на каса в Патентното ведомство или да бъдат преведени по банков път. Когато заявлението е подадено по електронен път чрез публично-достъпно уеб-базирано приложение, таксата може да бъде заплатена по електронен път чрез системата Epay.

 

Вписване на представители по индустриална собственост

 

Пред Патентно ведомство право да упражнява професията представител по индустриална собственост има всяко дееспособно лице, което е български гражданин или гражданин на друга държава-членка на Европейския съюз, на държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.

 

Лицето трябва да притежава диплома за завършено висше образование – степен магистър, да е положило успешно изпит за придобиване на професионална квалификация за представител по индустриална собственост и да е вписано в регистъра.

 

Лицата, които са придобили правото да упражняват професията на представител по индустриална собственост в друга държава-членка на Европейския съюз, на държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, които желаят да упражняват професията в Република България, подават искане за признаване на професионална квалификация до председателя на Патентно ведомство.

 

Искането може да бъде подадено:

 

- чрез лицензиран пощенски оператор;

 

- чрез комуникационно средство, предаващо факсимиле;

 

- по електронен път на електронния адрес за кореспонденция на Патентното ведомство;

 

- чрез портала за електронни административни услуги на Патентното ведомство.

 

За да могат да се използват услугите на електронния портал, освен регистрация в портала, е необходимо документите да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис.

 

Искането се подава на български език и съдържа:

 

- имената на лицето, датата и мястото на раждане, гражданство;

 

- постоянен адрес, телефон, електронен адрес и адрес за кореспонденция;

 

- обектите на индустриална собственост, за които е придобил професионалната си квалификация и за които иска да му бъде призната такава в Република България;

 

- държавата, в която лицето е придобило професионалната си квалификация;

 

- специалността съгласно дипломата.

 

Прилагат се и следните документи:

 

- диплома за завършено образование/документ удостоверяващ правото да упражнява професията, в държавата, в която е придобита правоспособността;

 

- доказателства, потвърждаващи упражняването на професията в продължение на най-малко една година.

 

Всички документи се представят с официален превод на български език.

+ Процедура по разглеждане на спорове

Дейността на Патентното ведомство по разглеждане на спорове, възникнали във връзка с обекти на индустриална собственост включва:

 

- Разглеждане на жалби срещу решения за отказ на регистрацията или отказ за издаване на защитен документ, жалби срещу решения по опозиции и жалби срещу решения за прекратяване на производството по заявка за регистрация/издаване на защитен документ;  

 

- Разглеждане на искания за обявяване на недействителност на издаден защитен документ, предоставяне и прекратяване на принудителна лицензия, заличаване и отмяна на регистрацията.

 

Редът за разглеждане на спорове във връзка с обектите на индустриална собственост е регламентиран в Закона за патентите и регистрацията на полезните модели, Закона за марките и географските означения, Закона за промишления дизайн, Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни, както и в Наредба за разглеждане на спорове по Закона за патентите и регистрацията на полезните модели и Наредба за разглеждане на спорове по Закона за марките и географските означения.

 

Жалбите се подават в тримесечен или двумесечен срок от съобщаване на решението за отказ или прекратяване на производството, а исканията могат да се подадат през целия срок на действие на регистрацията/защитния документ.

 

Жалбите и исканията могат да се подадат в Патентното ведомство, чрез пощенски оператор, по факс или по електронен път (на електронна поща services@bpo.bg или портала за електронни услуги на Патентното ведомство.

 

Когато подаването е извършено по факс или по електронен път без квалифициран електронен подпис, жалбата или искането и придружаващите ги документи следва да се представят подписани със собственоръчен или електронен подпис.

 

За жалбите и исканията се заплаща държавна такса в размер, определен с Тарифата за таксите, които се събират от Патентното ведомство на Република България.

 

За всяка жалба и искане се извършва проверка за допустимост и формална редовност. При констатирани нередовности се изпраща уведомление за отстраняването им.

 

Ако нередовностите не бъдат отстранени, производство по тях не се образува или се прекратява.

 

В случаите на допустими и формално редовни жалби срещу решения по опозиции и искания, екземпляр от тях се изпраща на заинтересованата страна за отговор, в това число за представяне на доказателства. След приключване на размяната на кореспонденция и изясняване на всички факти и обстоятелства по спора се постановява решение, с което може да се потвърди или да се отмени (изцяло или частично) решението по опозиции, респективно напълно или частично да се заличи или отмени регистрацията или да се обяви за недействителен издадения защитен документ.

 

Решенията по спорове могат да се обжалват пред Административен съд – град София, а тези на Административен съд – град София подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.



Последно обновено на 22.10.2021